Általában a megrendelőnek semmilyen teendője nincs az irtást megelőzően, ha mégis szükséges valamilyen intézkedés, arra az előzetes egyeztetés során felhívom a figyelmet. Ilyen teendő lehet pl. az éleliszerek, evőeszközök, gyermekjátékok eltávolítása.
A kártevőirtás után a kijuttatott irtószertől, a kártevőfajtól és a környezeti adottságoktól függően szükség lehet bizonyos intézkedésekre a megrendelő részéről is pl. ágyi poloska fertőzöttség esetén a mosható textílák megfelelő tisztítása; vagy patkányok megjelenése esetén a hulladék elzárt tárolása stb.. A helyszín vizsgálata után pontos tájékozatást tudok adni az esetleges szükséges teendőkről.
Általánosságban elmondható, hogy ha valahol megjelent és elszaporodott egy kártevő, az azt jelenti, hogy ez az állat adott helyen megtalálta az életbenmaradásának feltételeit, a körülmények, a környezet kedvez a kártevő megtelepedésnek. Kiirthatjuk a kártevőt, de ha a körülményeken nem változtatunk, csak idő kérdése, hogy a kártevő újra megjelenjen és elszaporodjon. Bizonyos létesítmények funkcijukból eredően kedveneznek a kártevők megjelenésének pl. állattartó telepek. Ezeken a helyeken pedig preventív, folyamatos védekezésre van szükség, melyet rendszerint a jogszabály is előír.
Az irtószereket a korszerű szakmai szemléletnek megfelelően, az úgynevezett integrált kártevőirtási gyakorlat (IPM) irányelvei szerint alkalmazzuk. Ez azt jelenti hogy a szakszerű kárevőirtás nem „egyszerűen csak” az irtószer kijuttatásából áll. A kezelés csak a helyszín részletes felmérését követően történhet. A kártevők bejutási helyét, búvóhelyeiket szükséges felderíteni, figyelembe kell lenni, a fertőzöttség mértékére, az irtószerek óvórendszabályaira, a helyiséget használó személyek épségére stb.. Annak érdekében, hogy a kezelés eredménye, a kártevőmentesség sokáig tartson, a kezelés után a helyszíni adottságoktól függően gyakran olyan teendőket is el kell végezni, melyre a kártevőirtó szakembernek nincs – vagy csak külön szolgáltatásként – van lehetősége, így a megrendelőre hárul.